Fatih Teke

Bilgi Teknolojileri

Exchange 2010 SP1 Kurulumu

Exchange 2010 üzerine gelen ilk servis paketinin kurulumunu bu makalemde anlatacağım. Oldukça basit olan bu kurulum esnasında servislerinizin duracağını ve eğer yapınızda mevcut kurulumu yaptığınız Exchange harici Exchange Server yok ise mesai saatleri dışında yapmanızı tavsiye ederim.

SP1 i indirdikten sonra kuruluma başlatınız. Kurulum sihirbazında ilk ekranı “Next” e basarak geçiniz.

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kurulum anlaşmasını kabul edin ve “Next” e basarak devam edin.

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yapının SP1 yüklemesine uygun olup olmadığını test ettikten sonra”Upgrade” butonuna basarak yükseltmek işlemine başlayın.

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yükselme işlemi başlıyor.

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yükseltme işlemleri başarılı bir şekilde tamamlandıktan sonra “Finish” butonuna basarak ekranı kapatınız.

a

 

, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twelve − 1 =

Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.