Fatih Teke

Bilgi Teknolojileri

MX ve Autodiscover Kayıtlarının Oluşturulması

Merhaba,

Şirket içerisinde ve şirket dışarısında SMTP sunucuları bir birlerini DNS’te yer alan MX (Mail Exchanger) kayıtlarından bulurlar. Sorgulama yapılırken ilgili domain ismine gidilir ve o domaine MX kaydının nerede olduğu sorulur. Eğer Exchange sunucunuzu kurduktan sonra MX kayıtlarınızı girmezseniz dış dünyadan e-posta alamazsınız. Çünkü size atılan e-postaların hangi ip de sonlanacağı gönderen tarafından bilinemez.

MX kaydı oluşturmak için DNS üzerinde Forward Lookup Zone içerisinde  ilgili domainde sağ klik “New Mail Exchanger (MX)” i seçiniz.

1

Senaryoda mail ismini kullandık. Bu isim için bir A kaydı da oluşturacağız.

Host or child domain kısmına mail yazınız. “Full qualified domain name (FQDN) of mail server” kısmında “Browse” butonuna basıp DNS içerisinden exchange sunucunuzu seçiniz ve OK e basınız.

2

Mail adında mx kaydınız oluşturuldu. Şimdi mail ismini hedefleyen A kaydını gireceğiz.

3

Forward lookup Zone içerisinde tekrar sağ klik “New Host (A or AAAA)…” kısmını seçiniz.

4

Name kısmına mail yazınız ve ip adresi kısmına Exchange sunucunuzun ip adresini yazınız. “Create associated printer (PTR) record” Checkbox’ını işaretleyiniz ve Add Host butonuna basarak ikinci kaydı da oluşturunuz.

5

Böylelikle mx kaydını oluşturmuş olduk.

6

Bu yaptığımız örnekte kullanılan ip adresleri internal erişim için geçerlidir. Eğer dış Dns’inizi siz yönetiyorsanız Exchange sunucusunun dış ip adresini yazmanız gerekir. 

Not: İnternete çıktığı ip farklı kendisine gelen ip adresi farklı olabilir.

Autodiscover kaydı ise clientlarınızın Exchange sunucusunu otomatik olarak bulmasını sağlar. Bu kaydı oluşturmak için DNS içerisinde Forward lookup zone da sağ klik,

“Other New Records..” kısmını seçiniz.

7

Açılan ekranda “Service Location (SRV)”  kaydını seçiniz

8

Service kısmına _autodiscover protocol kısmına _tcp port kısmına ise 443 yazınız. Host offering this service kısmına ise oluşturduğunuz mail A kaydını yazınız ve OK e basınız. mail.fatihteke.local.

Not: Alt çizgileri unutmayınız.

9

DNS üzerinde autodiscover kaydını oluşturmuş oldunuz.

10

, , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir