Fatih Teke

Bilgi Teknolojileri, Spor ve Gezi

Ortamda bulunmayan Domain Controller’in Active Directory’den kaldırılması

Merhaba,

Sisteminize bir Domain Controller (DC)’a erişemediğinizi ve bu DC’nin bir daha yapıya dahil olamayacağı durumlar başınıza gelebilir. Öncelikle sisteminizde sadece bir DC bulunmamasını şiddetle tavsiye ederim. Mutlaka ve mutlaka bir Addiontal Domain Controller (ADC) yapınızda bulundurmanız ve bu ADC ye Global Catalog rolü ile barındırmanız önerilmektedir.

Bu makalemde sizlere yapınızda erişmediğiniz ve bir daha çalışmayacak olan bir DC’nin yapınızdan nasıl kaldırmanız gerektiğini anlatacağım.

Öncelikle yapıda olmayan DC yi Active Directory’de bulup üzerinde sağ klik yapınız ve “delete” i seçiniz.

Çıkan ekranda size ilgili DC’yi silmek istediğinizde emin misiniz diyecek. YES e basarak devam ediniz.

Normal bir bilgisayarı siliyor olsaydınız aşağıdaki ekran ile karşılaşmayacaktınız. Fakat bu bir DC olduğu için aşağıdaki ekranla karşılaşacaksınız. Bu kısımda dikkat etmeniz gereken nokta aşağıdaki işarettedir. “This Domain Controller is permanently offline and can no longer be demoted using the Active Directory Domain Services Installation Wizard (DCPROMO)

 

 

 

 

Bu kısımda anlatılmak istenen aslında yapmak istediğimizdir. Yani bu DC ye erişmiyoruz ve erişmemiz mümkün değil. Bu sebeple DCPROMO komutu ile standart kaldırma işlemi yapamıyoruz.

Delete butonuna basarak devam ediniz. Son adımda ise size bu DC nin Global Catalog barındırdığını ve silmek istediğinizi soran kısma geleceksiniz. Bu kısma da YES diyerek silme işlemini tamamlayınız.

Bu işlemler tamamlandıktan sonra Active Directory Site and Services ekranından da silmeniz yeterli olacaktır.

Örnek aşağıdadır.

 

 

, , , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*