Fatih Teke

Bilgi Teknolojileri

Symantec Brightmail üzerinde güvenilir & güvenilmez e-posta adresi tanımlama

Arkadaşlar merhaba,

Brightmail üzerinde güvendiğimiz ve mail gelmesinde bir sakınca görmediğiniz adresler,domainler ekleyebildiğimiz gibi güvenmediğimiz yada mail gelmesini istemediğimiz domain ve mail adreslerini ekleyebiliriz. Bu işlem için “Reputation” kısmına gelip “Good Senders” kısmını seçiyoruz.

1

“Add” butonuna basarak gireceğimiz yeni mail adresini yada domaini yazıyoruz.

2

 

 

 

Aşağıdaki örnekte olduğu gibi bir domain yazabiliyoruz. Burada “mshowto.org” domaini eklenmiştir. “Save” butonuna basarak devam ediyoruz. Böylece bu domainden gelen mailler  filtremizdeki kurallara takılmadan gelecektir. (not: tabi ki de virüs koruması devam edecektir.)

3

 

“Bad senders” kısmına eklediğimiz mailler bize hiç ulaşmayacaktır. Bu kısma domain yada mail adresi eklemek için “Reputation” içerisinde “Bad Senders” kısmı tıklanır. ve “Add” butonuna basılır.

4

Bir mail adresi yada domain yazın ve  “Save” butonuna basın.

5

“Bad Senders” kısmına girilen tanım için nasıl bir aksiyon alınacağını belirtmek için,   “Action” kısmından bir işlem seçin,

6

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu makalemde örnek olması için “Action” kısmında “Deliver the message to the recipient’s spam folder” kısmını seçtim. Böylece bu mail adresinden gelen mailler otomatik olarak kullanıcın mail adresinde “Önemsiz e-posta” klasörüne düşecektir.  Örnek bir mail yazıp test amaçlı gönderiniz.

9

 

Daha sonra outlook içerisinde atılan mailin otomatik olarak “Önemsiz E-Posta” klasörüne düştüğünü göreceksiniz.

8

 

Bir sonraki makalemde görüşmek üzere.

, , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir