Fatih Teke

Bilgi Teknolojileri

System Center Operation Manager (SCOM)’da Management Pack Nedir? Nasıl Yüklenir?

System Center ailesinden olan Operation Manager başarılı bir izleme aracıdır. Scom yapısı içerisinde izlemek istediğiniz sistemleri Scom’a tanıtmak için Management Pack (MP)’ler kullanılır. Örnek vermek gerekirse Exchange Server’ı izlemek istiyorsanız Exchange Management Pack i yüklemeniz gerekir. Böylece Scom Exchange ile ilgili bilgileri öğrenip gerekli bilgileri size sunabilir ve aksiyon alabilir duruma gelir. Bu sebeple MP’ler Scom için vazgeçilmezdir.

MP’leri yüklemek için iki yöntem kullanılır. Bir tanesi internet üzerinden sizin indirmenizdir. Diğeri ise Scom arayüzü içerisinden internete bağlanıp yüklemenizdir. Bu makalede internet üzerinden indirilmiş olanı Scom üzerine yükleyeceğiz. Bu işlem için Scom ekranında “Administration” sekmesindeki “Management Pack” bölümünde sağ klik yaparak “Import Management Packs” i seçin.

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Import Managements Sayfasında “Add” butonuna bastığınızda karşınıza iki seçenek gelecektir.  “Add from Catalog” internetten arar ve bulur. “Add from disk” ise daha önce internetten indirdiğiniz MP’leri yüklemeniz içindir. Add from disk’i seçin.

2

 

 

 

 

 

 

Bilgisayarınızdaki yüklemek istediğiniz mp uzantılı Management Pack’leri seçin.

4

 

 

 

 

 

 

 

Tekrar aynı sayfaya geldiğinizde seçtiğiniz MP ler için durum bilgisi gelecektir. Aşağıdaki örnekte Windows 7 için durumunda bir bilgi verilmiş buradaki “status” durumundaki linki tıklayarak bilginin ne olduğunu görebilirsiniz.

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aşağıda görüldüğü üzere bu MP’nin bir güvenlik riski içerdiğini ve yüklemek isteyip istemediğinizi sormaktadır. “Yes” diyerek devam edin ve “Install” butonuna basın.

6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tüm MP ler sorunsuz bir şekilde yüklendi. Artık yüklemiş olduğunuz MP ler ile ilgili alertlerinizi oluşturup, monitörleri aktif edebilirsiniz.

7

 

, , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir