Fatih Teke

Bilgi Teknolojileri

Windows Server 2008’e Active Directory Kurulması

Arkadaşlar merhaba,

Bu yazımda sizlere Server 2008 üzerine Active Directory kurulumu anlatacağım.

Active Directory (Türkçe Adı ile Dizin Hizmeti) bizlere bir domain(alan adı) alanı, forest (orman) adı ve objeleri sağlamaktadır. Active directory ile domain içerisinde kullanıcılar açabilir, bilgisayarları domaine katabilir ve Group Policy ile bu objelere kısıtlamalar veya özellikler tanımlayabiliriz.  Küçük, orta ve yüksek şirketlerin hepsine hemen hemen bir Active Directory  kuruludur. Active Directory’i baştan aşağı anlatmak için maalesef bu sayfa yetmeyecektir 🙂 Biz kurulumuza geçelim.

Not: Kurulumdan önce sunucunuza sabit bir ip adresi veriniz.

Başlat > Çalıştır ekranına dcpromo yazıp enter a basın.

1

 

 

 

 

 

 

 

 

Active Directory ve Domain servisini yükleyen sihirbaz karşınıza çıkacaktır.  Kurulumu gelişmiş bir şekilde devam ettirmek için

“Use advanced mode installation” ı seçip Next e basınız

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kurulum yaptığımız sunucu 2008 ailesi olduğundan dolayı Domain controller olarak 2008  daha güvenli olduğunu, gelişmelerin neler olduğunu açılayan bir sayfa karşınıza gelecek. Next e basınız ve devam ediniz.

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

dcpromo komutu sıfırdan bir AD (Active Directory) oluşturabileceği gibi aynı zamanda mevcut bir forest içerisine bir domain controller ekleme veya mevcut forest içerisine yeni bir domain oluşturma işlemi de yapabilir.

Yeni bir domain oluşturacağımız için ” Create a new domain ina new forest” ı seçip Next e basınız.

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Oluşturacağınız domainin bulunduğu forest’ın tam adını bizden isteyen bir ekran karşınıza gelecek.  Genel olarak firmalarda şirket içi için xxx.local gibi tanım kullanılır. Bu karar AD kurulan şirketin yönetim politikası ile doğru orantılıdır. örnek vermek gerekirse fatihteke, fatihteke.com, fatihteke.local gibi isimler kullanılabilir.

Aşağıdaki örnek mshowto.org için tasarlanmıştır. Domain adını yazdıktan sonra Next e basınız.

 

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yapı içerisinde ismin kullanılıp kullanılmadığı araştırılır.

6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir sonraki ekranda sizden NetBIOS adı istenecektir. Kurumca kararlaştırdığınız ismi yazıp Next’e basınız.

7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir sonraki ekran ise Forest’ınız seviyesidir.  Basitçe seviye şu işe yarar. Eğer seviyeniz ne ise o seviyeden daha yukarıda bir Domain Controller bulunduramazsınız. Her üst seviye kendisinden alt seviyedeki özellikleri barındırır.

 

9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DNS yapılandırılması gerçekleştiriliyor.

11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kurduğunuz Domain Controller forest içerisinde ilk domain controller olduğu için üzerinde DNS olmak zorunda, Global Catalog olmak zorunda. Next’e basarak devam ediniz.

12

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir sonraki  kısımda AD database’i, log dosyaları ve SYSVOL dosyasının nerede bulunacağı gösteren ekran gelecektir.

standart olarak ta bırakabilirsiniz eğer değiştirmek isterseniz Browse tuşuna basarak yeni yerini belirleyebilirsiniz. dikkat etmeniz gereken kısım SYSVOL AD güvenliğinin tutulduğu ve replikasyon için kullanılan bir klasördür ve sadece NTFS dosya sisteminde olması gerekmektedir.

 

14

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Active Directory restore mode ise AD yi yedekten dönmek istediğinizde işler esnasında kullanacağınız şifredir.

Active Directory restore işlemini başka bir makalemde ele alacağım. Buraya karmaşık bir şifre vererek Next’e basınız.

15

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Summary ekranında neler yapılacağını belirten bir açıklama sayfası göreceksiniz. eğer bilgiler doğru ise Next’e  basarak kurulumu başlatabilirsiniz.

16

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kurulum başarılı bir şekilde tamamlandığında aşağıdaki ekran gelecektir. Finish’e basıp sunucunuzu yeniden başlattığınızda Active Directory ve DNS kurulmuş olacaktır.

 

17

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir sonraki makalemde görüşmek üzere.

, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nineteen − 15 =

Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.