Fatih Teke

Bilgi Teknolojileri

Windows Server 2012 R2 Storage Bölümüne Genel Bakış

Windows Server 2012 ailesi ile beraber gelen yeniliklerden bir tanesi de Storage yönetimi özelliğidir. Eski sürümlerde hatırladığımız Disk Management hala bulunmakla beraber Server Manager ekranı ile disklerimizi yönetebilir, Disk havuzları oluşturabilir duruma geldik. Şimdi bir örnek ile bu işlemin nasıl yapıldığını inceleyelim.

Aşağıda anlatacağım örnekte sunucumuza bağlı bulunan 3 adet 10’ar GB lık kapasitelere sahip disklerden bir disk havuzu oluşturmamız ve bu havuz içerisinde de bir volüme oluşturulmasını anlatacağım.

Server Manager ekranından File and Storage Services > Volumes > Disks kısmına geldiğimizde 3 adet diskimizin Unknown olarak bulunduğunu görüyoruz.

Storage Pools içerisinde ise bu diskler ile yapılabilecek bir disk havuzu için uygun alan olduğunu gösteren Storage Space i görüyoruz.

Storage Space üzerinde sağ klik yapıp New Storage Pool’u seçiyoruz.

Yeni Disk Havuzu Sihirbazı karşımıza gelecek. Next e basarak devam ediniz.

Disk Havuzunuza bir isim veriniz.

Disk havuzunuza eklemek istediğiniz diskleri seçiniz. Dikkat ederseniz Allocation kısmında diskleri Hot Spare ya da Manuel olarak ayarlayabilirsiniz.

Konfirmasyon ekranındaki bilgileri kontrol ediniz, eğer istediğiniz gibi ise Create butonuna basarak disk havuzunuzu oluşturunuz.

İşlemleriniz başarılı bir şekilde tamamlandıktan sonra Close a basarak sihirbazı kapatabilirsiniz.

3 adet diskten oluşan bir disk havuzu oluşturmuş bulunuyoruz.

Bu aşamadan sonraki işlem bu disk havuzuna volume oluşturmak olacaktır. Volume oluşturma kısmını makalemizin 2.partından takip edebilirsiniz.

, , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four × 1 =

Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.