Fatih Teke

Bilgi Teknolojileri

Exchange Server 2013 ve 2016 versiyonlarında ECP erişimini kısıtlamak

Merhaba arkadaşlar,

Exchange Server 2013 ile hayatımıza giren ECP ekranı bir çoğumuzun hayatını kolaylaştırmıştır. İnternet erişimi olan herhangi bir cihazdan ECP ekranına erişip gerekli değişiklikleri yapmak bizlere gerçekten zaman kazandıran bir özellik olmuştur.

Tabi ki madalyonun diğer tarafında bu özelliğin ataklara maruz kalması durmaktadır. Hal böyle olunca bazı güvenlik tedbirleri için ECP erişimini internete kapatmak ya da sadece belli ip aralığından erişime açık olmasını isteyebilirsiniz. İşte bu makalemizde bu işlemi IIS üzerinde nasıl yapabileceğimizi anlatacağız.

Öncelikle IIS üzerinde standartta bulunmayan IP Adress and Domains Restrictions özelliğini yüklememiz gerekiyor. Bunun için Server Manager üzerinde “Add Roles and Features” kullanılarak Roller > Web Server (IIS) > Security > IP And Domain Restrictions özelliğini tıklayarak kurunuz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yükleme işlemi başarılı bir şekilde tamamlandıktan sonra IIS üzerinde “Default Web Site” içerisinde bulunan ECP kısmını tıklayın. Sağ tarafta bulunan “> IP And Domain Restrictions” kısmı artık erişilebilir durumdadır. Bu kısma giriş yapınız.

 

 

 

 

 

 

 

 

Sağ tarafta bulunan “Actions” menüsü içerisinde “Add Allow Entry” kısmını seçiniz.

 

 

 

 

 

Bu kısım ECP kısmına erişim sağlayacağınız ip adresi ya da ip aralığını belirteceğiniz alan olacaktır. Bu kısmı istediğiniz kriterlere göre doldurunuz.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kuralınızı ekledikten sonra gene “Actions” menüsü içerisinde “Edit Feature Settings” kısmını açın ve “Access for unspecified clients” kısmını “Deny” olarak değiştirip kaydedin.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu işlemleri tamamladıktan sonra IIS servisini yeniden başlatın.

Yapılacak işlemler bu kadardır. Başka bir makalede görüşmek dileğiyle.

, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

two × 4 =

Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.