Fatih Teke

Bilgi Teknolojileri

Powershell Kullanılarak Active Directory Üzerinde Toplu Kullanıcı Oluşturulması

 

Merhabalar,

Bu makalemde sizlere ihtiyaç anında bir csv dosyası kullanılarak nasıl toplu bir şekilde kullanıcı oluşturulacağını anlatacağım.

Bazen ihtiyaç anında çok fazla kullanıcıyı oluşturmanız gerekebilir. Eğer kullanıcı sayıları binlerce ise bu işlemi Active Directory üzerinden yapmanız saatlerinizi alacaktır. Bu işlemi Powershell komutu ile kısa bir sürede halledebilirsiniz.

Bunun için önce kullanıcılarınızı oluşturacak olan csv dosyasını hazırlamanız gerekir. Bu işlemi yapmak için Excel kullanabilirsiniz. Excel de aşağıda gördüğünüz gibi her sütuna gerekli bilgi gelecek şekilde dosyanızı oluşturunuz. Ben 2 örnek kullanıcı yazdım. Siz daha fazlasını yazabilirsiniz.

1

Hazırladığınız dosyayı cvs (virgülle ayrılmış) olarak kaydediniz.

2

Kaydettiğiniz dosyayı Server 2012 sunucunuza kopyalayınız. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta virgül ile noktalı virgül arasındadır. Kullanmış olduğunuz bilgisayarda kaydettiğiniz dosyayı sunucu da açtığınızda araları noktalı virgül ise bunu virgüle çevirmeniz gerekebilir. Bu işlemi yapmak için kolay yol text içeriğini Word’e kopyalayıp “bul ve değiştir” işlemini kullanarak noktalı virgülleri virgüle çevirebilirsiniz.

Öncelikle notepad ile sunucuda dosyanızı açınız.

3

 

İçerisindeki veriyi tümünü seçip Word’e yapıştırınız.

4

Word menüsünde sağ tarafta bulunan Değiştir’i tıklayınız,

5

Aranan kısma noktalı virgül, Yeni değer kısmına ise virgül yazınız. Tümünü değiştir butonuna basınız.

6

Değişiklik yapıldı bilgisini göreceksiniz.

7

Gerekli değişiklikler uygulandıktan sonra text veriyi sunucu üzerindeki csv dosyasının içerisine yapıştırıp dosyayı kaydediniz.

8

Powershell programını “Run as administrator” ile yönetici olarak çalıştırınız.

9

 

Dosyamın bulunduğu yola geçiyorum ve aşağıdaki komutu yapıştırınız.

import-csv .\users.csv | Foreach-Object {New-ADUser -Name $_.Name -Surname $_.Surname -UserPrincipalName $_.Userprincipalname -AccountPassword (ConvertTo-SecureString $_.AccountPassword -AsPlainText -force) -Description $_.Description -DisplayName $_.Displayname -PasswordNeverExpires $True -Enabled $True -Path “OU=test,DC=fatihteke,DC=local”}

10

Eğer komut hata vermişse yazımı ve sütun dizilimini kontrol ediniz.

Buradaki komutların açıklamaları aşağıdadır.

import-csv .\test.csv Dosyanın bulunduğu yeri gösteren komut,
Foreach-Object Obje için çalıştırılacak komut,
New-ADUser Yeni bir kullanıcı oluşturma komutu,
Name Kullanıcı Tam Adı (AD ekranında ilk gördüğünüz)
Surname Soyadı
UserPrincipalName Oturum açma adı
AccountPassword Kullanıcı şifresi
Description Açıklama
Displayname Görünen isim (name kısmından farklı )
PasswordNeverExpires şifre hiç eskimesin
Enabled Kullanıcı aktif (kullanmazsanız kullanıcı kapalı gelir)
Path Açılacak Organization Unit (kullanmazsanız Users
içerisinde açılır)

 

İlgili OU içerisinde kullanıcıların oluştuğunu görebilirsiniz.

11

Kullanıcılarınızı oluşturduktan sonra properties ekranında UPN Suffix’in gelmediğini göreceksiniz.

12

 

Bu problemi gidermek için oluşturduğunuz tüm kullanıcıları seçip Properties i tıklayınız. Account tabında bulunan UPN Suffix kutucuğunu işaretledikten sonra ilgili suffix’i seçip tamam butonuna basarak değişiklikleri kaydediniz.

13

 

Böylece kullanıcılarınız açılmış bulunmaktadır.

Daha detaylı bilgi ve new-aduser  komutunun tüm parametleri için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz

http://technet.microsoft.com/en-us/library/ee617253.aspx

 

 

 , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five + six =

Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.