Fatih Teke

Bilgi Teknolojileri

Windows Server 2012 R2 Uzerine tek sunucuda RDS yapılandırılması

Eski adı ile Terminal Server olarak kullandığımız, kullanıcılarımızın Remote Desktop bağlantısı sağlayarak kaynaklara ya da programlara eriştiği hizmetin adı Remote Desktop Services olarak değiştirilmiştir. Windows Server 2008 ile Servis ve hizmetlerin hayatımıza girmesi yönetimi kolaylaştırdığı gibi IT yöneticilerinin yüklerini de hafifletir hale gelmiştir. Yeni RDS yapısına genel bir bakış için bu makaleden faydalanabilirsiniz. RDS kurulumunda Connection Broker zorunlu hale gelmiştir. Tek bir sunucu kursanızda bir farm oluştursanız da Connection Broker kurmanız gerekmektedir.

Şimdi tek bir sunucu üzerinde Connection Broker, RD Web Access ve Session Host rolleri nasıl kurulur inceleyelim.

Server Manager ekranından “Add Roles and Features” linkini seçiniz.

1.png

 Açılan Sihirbazda Next e basarak kurulum tipine gelin.

 2

Burada seçimi Remote Desktop Services Installation Kısmını seçip Next e basınız.

3.png

Deployment Type kısmında Quick Start’ı seçiniz. Bu seçim size tek sunucu üzerinde 3 rolü de kurmanızı sağlayan basit kurulum seçeneğidir. Eğer yapınıza birden fazla Session host, RD Web vb. servisleri yapılandıracak, yüksek erişebilirlik sağlayacak kurulum tipini isterseniz “Standart Deployment” i seçmeniz gerekir. O kurulum aşamasını ilerleyen günlerde sizlerle paylaşacağım.

4

Deployment Scenario kısmında ise iki kısım bulunmaktadır. “Virtual machine-based deskop deployment” kısmı, kullanıcılarınıza sanal masa üstleri sunmanız için (VDI) devam edeceğiniz senaryo tipidir. Burada “Session-based desktop deployment” i seçip Next e basınız.

5

 Server Selection kısmında  kurulum yapacağınız sunucuyu seçiniz.

9

Eğer sunucunuz yeniden başlatılmayı bekliyor ise aşağıdaki uyarı mesajı ile karşılaşacaksınız. “The server has reboots pending and needs to be restarted”

7

Kurulumu başlatmak için Deploy düğmesinin pasif olduğunu göreceksiniz. “Restart the destination server automatically is required” kısmındaki checkbox ı işaretleyip “”Deploy butonuna basınız. Kurulum esnasında sunucu yeniden başlatılacaktır.

 10

Kurulum aşamasında sunucunuz yeniden başlayacak ve hizmetlerin kurulumunu yapacaktır.

 12

Restarttan sonra Kurulum tamamlanacaktır.

13

Kurulum tamamlandıktan sonra Server Manager ekranından Remote Desktop Services kısmına gelip yapınızı görebilirsiniz.

14

Https:\\sunuuadi\rdweb yazarak otomatik olarak web üzerinden paylaştırılmış programlarınızı görebilirsiniz.

Önce oturum açmanız gerek.

16

 Giriş yapıldıktan sonra programlarınız erişime hazır hale gelecektir.

17

RD Web içerisinden erişilecek programları da Server Manager > Remote Desktop Session > QuickSessionCollection kısmında bulunan Remoteapp programs kısmından düzenleyebilirsiniz.

15

, , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 × 4 =

Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.