Fatih Teke

Bilgi Teknolojileri

Windows Server 2012 R2 üzerinde Active Directory Recycle Bin (Çöp Kutusu) Aktif Edilmesi

 

Windows Server 2008 R2 ile gelen Active Directory Recycle Bin, Windows Server 2012 ile görsel olarak sunulmaktadır. Aşağıdaki makalede bu özelliğin nasıl aktif edilip, nasıl kullanılacağını görebilirsiniz.

Öncelikle mevcut forest ın seviyesine bakmamız gerekecek. Desteklenen minimum seviye Windows Server 2012 R2 dir. Aşağıdaki makalede Forest Functional Level Windows Server 2012 R2’dir

.1

Aktif etmek için Active Directory Administrative Center üzerinde sağ tarafta bulunan “Enable Recycle Bin” linkine basınız.

2

Bu işlem geri alınamaz bir işlem olduğu için aşağıdaki uyarı ile karşılaşacaksınız. Bir kere bu özelliği aktif ederseniz tekrar kapatamayacaksınız. “OK” butonuna basarak aktif devam edin.

3

Bir sonraki ekran Administrative Center’ı sizden yeniden yüklemenizi isteyecektir. Tüm Forest Controller’da bu özelliği aktif hale getirip güncelleme işlemini otomatik yapacaktır.

4

Güncelleme işleminden sonra Active Directory Central Admin ekranındaki OU lar içerisinde “Deleted Objects” i görebilirsiniz.

5

 

Örnek olarak bir kullanıcıyı silip daha sonra “Deleted Items” klasöründen geri getireceğiz.

Öncelikle sileceğimiz kullanıcının üyeliklerine ve özelliklerine bakalım.

Kullanıcı “Help Desk Admins” grubuna üye ve Description kısmında “Help Desk Admin” yazmaktadır.

67

Şimdi kullanıcının üzerinde sağ klik “delete” e basıp kullanıcıyı siliyoruz.

8

 

Kullanıcıyı silmek istediğimizi soran soruya “Yes” diyerek kullanıcıyı siliyoruz. (Aslında Çöp tenekesine yani Deleted Items’a gönderiyoruz.)

9

Biraz önce aktif ettiğimiz “Deleted Items” konteynırına tekrar geçtiğimizde burada silinmiş öğeler gözükecektir.

10

 

Geri getirmek istediğiniz obje üzerinde sağ klik yapıp “restore” yi seçiniz. Eğer orijinal konteynırından başka bir yere geri getirmek isterseniz “Restore to” yu seçiniz.

 

11

Geri getirdiğiniz obje “Deleted Items” klasöründen kaldırılacaktır.

 

12

Kullanıcıya tekrar baktığınızda aynı özellikleri ile geldiğini görebilirsiniz.

 

13

Bir sonraki makalemde görüşmek üzere.

, , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four × five =

Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.