Fatih Teke

Bilgi Teknolojileri, Spor ve Gezi

Exchange 2007’de Accepted Domain Ekleme

2 min read

Bir Exchange sunucusu kurduğunuzda yapmanız gereken ilk iş kabul edilen domainleri eklemek olacaktır. Kurulan Exchange sunucusunun handi domaine atılan e-postaları kabul edeceği, kullanıcılara verilecek olan e-posta adreslerine ait domainlerde bu alan içerisinden belirlenmektedir. Accepted domains altında yer almayan domainler için kullanıcılara mail adresi tanımlayamazsınız.

Şimdi bu işlemin nasıl yapıldığına bakalım. Bu işlemde gene tüm organizasyonu etkilediği için “Organization Configuration” altında bulunan “Hub Transport” kısmına gelip orta tarafta bulunan tablardan “Accepted Domains” kısmına gelin. Burada sağ klik “New Accepted Domain” i seçin.

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir sonraki ekranda ekleyeceğiniz domainin ismini ve altına da domainin tam adını yazınız.  Burada 3 tane seçenek göreceksiniz.

Authoritative Domain: Mevcut Exchange yapısı içerisinde kabul edilen ve kullanıcılarınıza e-posta adresi tanımlayacağınız domain.

Internal Relay Domain: Mevcut Active Directory Forest ı içerisinde bulunan başka bir domain altındaki Exchange yapısındaki domain.

External Relay Domain: Mevcut yapınızın dışında bulunan ve Edge üzerinden transfer edilecek domainler için.

Burada şirket içerisinde kullanılacak domain olduğundan dolayı Authoritative Domain seçili durumda “New” e basıp domaini ekleyiniz.

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İşlem başarılı bir şekilde tamamlandığında “Finish” butonuna basarak sihirbazı kapatın.

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Artık kullanıcılarınıza yeni eklediğiniz domainden bir e-posta kutusu oluşturabilir ya da kendilerine ikinci bir e-posta adresi tanımlayabilirsiniz.

4

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.