Fatih Teke

Bilgi Teknolojileri, Spor ve Gezi

Exchange 2013 de Dağıtım Gruplarının Oluşturulması

3 min read

 

Merhaba,

Exchange üzerinde oluşturulan dağıtım grupları, atılan bir e-postanın birden fazla kişiye ulaşmasını sağlamaktadır. Bir duyuru, birden fazla kişiye bilgilendirme , ekip içerisindeki bilgi akışı gibi durumlarda herkesi tek tek eklemek yerine dağıtım gruplarını kullanırız. Dağıtım grupları 2’ye ayrılır.

 • Distribution Group – Normal bir dağıtım grubudur. Üyelerini ve gerekirse grubu kontrol edecek kişileri belirlersiniz. (Gruba üye dahil etme ve çıkarma gibi yönetim işlemleri) Ekli olan kişiler aksini söylemeden ve siz çıkartmadan grup içerisinden çıkmazlar ve giremezler.
 • Dynamic Distribution Group – Dinamik dağıtım grubu ise değişkendir. İçerisindeki kullanıcılar vermiş olduğunuz tanımlara göre değişebilir. Bu tanımları kurallar ile oluşturabilirsiniz. Ör: Departmanı “Bilgi Sistemleri” olan kişiler ya da ili “İstanbul” olanlar gibi.

Bu konuyu biraz daha açıklamak gerekirse şöyle bir örnek doğru olacaktır. Bir firma içerisinde bilgi sistemleri departmanı olduğunu düşünelim. Bu departmanda çalışanların Active Directory’de departman kısmında “Bilgi Sistemleri” yazmaktadır. Eğer siz Distribution Group oluşutrup buraya kullanıcıları üye yaparsanız, mevcut personel başka bir departmana geçtiğinde hala bu dağıtım grubundan e-posta almaya devam eder. Fakat siz Dynamic Distribution Group oluşturup kural olarak departman kısmında “Bilgi Sistemleri” yazan kullanıcılar derseniz, Active directory de sadece o kullanıcılar bu gruba üye olur. Eğer departman değişirse otomatik olarak o gruba üye olmaktan çıkarlar.

Şimdi Dynamic ve Normal Distribution Group oluşumuna bakalım. Akabinde Dynamic

Exchange Admin Center içerisinde Receipents > Groups > kısmına gelin ve + işaretine basın.  Buradaki Distribution Group’ı seçiniz.

1

Açılan ekrandaki bilgileri doldurunuz.

2

Owners kısına eklediğiniz kişiler bu grup içerisinde değişiklik yapabilir, gruba giriş isteklerini yanıtlayabilir, kullanıcı ekleyip çıkartabilirler. Eğer Grup yöneticisi ekleyecekseniz bu ekrana ekleyebilirsiniz.

3

Members kısmına grup üyesi olarak kişileri ekleyiniz.

4Aşağıda Gruba giriş çıkış şekilleri nasıl olması gerektiğini göreceksiniz. Burada Chooice whether owner approval is required to join the group kısmında (gruba üye girmesi durumu);

 • Open: İsteyen herkes bu gruba üye olabilir, herhangi bir onay gerekmez.
 • Closed: Grup üyelerini sadece yöneticiler ekleyebilir. Giriş istekleri otomatik olarak red edilir.
 • Owner approval: İsteklerin tümü grubun yöneticisine gider, yönetici onay verdikten sonra üyelik kabul edilir ya da yanıtlanır.

Chooice whether the group is open to leave kısmında ise (gruptan üye ayrılması durumu);

 • Open: Gruptan isteyen kişi çıkabilir,
 • Closed: Gruptan yönetici çıkartmadıkça üyeler kendileri gruptan ayrılamazlar.

5Şimdi Dynamic Distrubition oluşturalım ve arasındaki farka bakalım. Bu sefer Receipents > Groups > Kısmında + işaretine basalım ve Dynamic Distribution Group u seçelim.

Gerekli bilgileri giriniz. Organizational Unit kısmında Domaininizi seçiniz.

6

Owner kısmının altında bulunan Members “All recipient types” olarak seçili gelecektir. Açacağınız grubun kurallarının sadece kişiler için olmasını ya da sadece toplantı odaları için olmasını buradan belirleyebilirsiniz. Tüm alıcı tipi olan “All recipient types” i seçiniz ve Add Rule a basınız.

7Add Rule kısmında departmanı seçin.

15

Açılan ekranda departmanın tam adını girin ve + işaretine basın.

11Grubu kaydettikten sonra tipi olarak Dynamic olduğunu göreceksiniz. Ayrıca sağ tarafta kaç kişinin bu gruba üye olduğu bilgisi de yer almaktadır.

13

 Grup üyelerini görmek için aşağıdaki 2 komutu kullanabilirsiniz.

$FTE = Get-DynamicDistributionGroup “Bilgi Sistemleri”
Get-Recipient -RecipientPreviewFilter $FTE.RecipientFilter

14

2 thoughts on “Exchange 2013 de Dağıtım Gruplarının Oluşturulması

 1. merhabalar
  öncelikle emeğinize sağlık
  fatih bey exchange server da mail grubunun üzerinde kilit işareti çıktı ama yeni kullanıcı ekliyemiyorum bu konu hakkında bir fikriniz varmı acaba ?

  1. Merhaba Çağrı bey,
   Ne demek yararlı olduysa ne mutlu bizlere.
   Dağıtım gruplarının yönetilmesi ile ilgili ayarda bir değişiklik yapılmış olabilir mi acaba? o kısmı kontrol etmenizi rica ederim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.