Fatih Teke

Bilgi Teknolojileri, Spor ve Gezi

Exchange 2016 Preview Yayınlandı

Microsoft’un bu yıl sonuna doğru RTM olarak sürmeyi planladığı Exchange Server 2016’nın ilk preview sürümü yayınlandı. Bu linki tıklayarak indirebilirsiniz.

Technet üzerinde Exchange 2016 hakkında teknik bilgilerde yavaş yavaş yer almaya başladı. Son kullanıcı deneyimini ve Exchange yöneticilerini etkileyecek bu yeni sürümde neler planlanıyor beraber göz atalım.

Mimari Değişiklikler

Exchange 2007 ile gelen çoklu rol deneyimi Exchange 2010 da devam etmişti. Exchange 2013  SP1 e kadar sadece 2 rol kurulabiliyordu. Mailbox ve Client Access. SP1 ile Edge rolü de eklendi ve Exchange 2013 te rol sayısı 3 e çıkmış oldu.

Exchange 2016 da ise bu yapı daha da değişiyor ve sadece 2 rol olarak karşımıza çıkıyor.  Bunlar Mailbox ve Edge. Exchange 2013 te Mailbox ve Client Access olarak iki rolde bulunan mimari sadece Mailbox adı altında birleşmiştir. Edge rolü ise aynı şekilde antispam özelliğini devam ettirmektedir.

Beraber Çalışabilirlik

Exchange 2016’nın Exchange 2013 ile beraber çalışma uyumu çok daha iyileştirilmiş durumdadır. Böylece Client erişimleri için gerekli adreslerin değiştirilmesine gerek kalmamıştır. Birbirleri arasında adresleri yönlendirebilir ve geçiş süresini daha rahatlatabilir bir mimari yapısı oluşmuştur.

Outlook on The Web ( Eski Adıyla Outlook Web App )

Görüntü olarak 2013 görüntüsü devam etmektedir. Gün geçtikçe daha çok Outlook deneyimine yaklaşan Outloon on The Web ayrıca yeni “pin” özelliği ile de hatırlatmayı kolaylaştıran bir özellik sunmaktadır.

Performansı Arttırılmış Arama

Mailler arttıkça arama güçleşiyor ve zaman kaybı yaşanıyordu. Bir çok kullanıcı kendi Outlooklarında klasörler açmakta ve kişilerden ya da firmalardan gelen mailleri kurallar ile o klasörlere taşıyorlar. Bu yöntem bir çoğumuzun uyguladığı yöntem olarak hala devam etmektedir.

Microsoft’un arama işlemini önemli ölçüde hızlandırdıklarını ve ayrıca Outlook 2016 clientının Exchange’e cache mode olarak bağlandığında yapacağı aramanın indexleme işleminin sunucu tarafında olacağını ve masa üstü aramasından daha hızlı olacağını belitrmiştir.

Outlook İçin Yeni Kimlik Doğrulama Yöntemi

Exchange Server 2016 MFA (multi-factor authentication) desteklemektedir. Daha önce Office 2013 ve Office 365 için kullanılan bu yöntem firma içerisinde bulunan Exchange 2016’ya bağlanmak için de kullanılabilir durumda olacak.

Yeni Hybrid Bağlantı Sihirbazı

Exchange 2013 ECP üzerinden erişebildiğimiz Office 365 Hybrid Configuration sihirbazına erişim linki Exchange 2016 da kaldırılmıştır ve bu sihirbaz tek bir araç haline getirilmiştir. Yeni araçta bazı iyileştirmeler de yapılmıştır.

Diğer Değişiklikler

 

  • MAPI over HTTP protokolü önceliklendirildi ve gelecek sürümlerde RPC over http yerine geçecek gibi gözükmektedir.
  • Exchange 2013 SP1 ile gelen IPless DAG özelliği 2016 da default olarak gelmektedir. DAG oluşturulurken bir IP gereksinimi olmayacaktır. Fakat yedekleme programları ya da gerekli durumlarda IP adresi eklenebilir olacaktır.
  • Arşiv mailboxlarının otomatik büyümesi Exchange Server 2016 da kullanılabilir olacaktır. Fakat Outlook 2016 ve Outlook on The Web üzerinden 100 GB geriye dönük erişilebilir durumda olacaktır.
  • DLP, Transport kuralları, in-place hold ve eDiscovery özelliklerinde iyileştirmeler ve geliştirmeler yapılmıştır.

 

, , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.

*