Fatih Teke

Bilgi Teknolojileri, Spor ve Gezi

Windows Server 2008 Domain Controller’ın Windows Server 2012 Domain Controller’a Yükseltilmesi

2 min read

Merhaba,

 

Bu makalede sistem üzerindeki Windows Server 2008 R2 işletim sistemine sahip olan bir Domain Controller bilgisayarın nasıl Windows Server 2012 Datacenter işletim sistemine DC özelliği kaybedilmeden yükseltilmesini anlatacağım.

Yükseltmeye geçmek için Windows Server 2012 işletim sistemi DVD’sini ilgili sunucuya yükleyip command prompt üzerinde Support > adprep klasörü içerisine giriniz. Burada komut çalıştırabilmek için şema üzerinde yetkiniz olmalıdır. Yükseltme kısmında sorun yaşamamanız için Command Prompt’u “Run as Administrator” (Yönetici olarak çalıştır)’ı seçmenizi öneririm

Commad Prompt ekranında adprep /forestprep yaparak önce Forest (orman) ı yükseltme yapmamız gerek. Bir forest içerisinde birden fazla domain bulunabilir. Bu sebeple yükseltme işlemi önce Forest’ta yapılmalıdır.

2008to2012_1

 

 

Komutu çalıştırdığımızda bize öncelikle forest içerisinde tüm Domain Controller sunucularının Windows Server 2003 ve sonrası işletim sistemine sahip olması gerektiğini aynı zamanda bu işlemin geri getirilemeyeceğini açıklayan bir uyarı görmekteyiz. Devam etmek için “C” tuşuna basınız.

2008to2012_2

 

 

İşlem başladığında mevcut şema versiyonunuzun kaç olduğunu ve kaça yükseltileceğini gösterdikten sonra gerekli yükseltme işlemlerine başlayacaktır.

2008to2012_3

 

 

 

 

İşlem başarılı bir şekilde tamamlandığında forest’ınızı yükseltmiş bulunmaktasınız.

2008to2012_4

 

Şimdi domain i yükseltmek için adprep /domainprep komutunu yazıyoruz.

2008to2012_5

 

 

Komutu başarılı çalıştırdığında işlemin tamamlandığını görebilirsiniz. Ayrıca domain içerisindeki Group Policy’leri güncellemek için adprep.exe /domainprep /gpprep /domain “yükseltmek istediğiniz domain” şeklinde yazarak  güncelleştirebileceğinizi açıklayan, detaylar için ise KB Q324292 nolu makaleye bakmanızı öneren bir uyarı ile karşılaşacaksınız.

2008to2012_6

 

 

Şimdi DVD içerisindeki “Setup” ı çalıştırarak kuruluma başlayabilirsiniz.

Kurulum ekranında “go onile to install updates now” ı seçip ilerleyiniz ve kurulum bittikten sonra Server 2008 üzerinden Server 2012’ye yükseltmeyi tamamlamış oluyorsunuz.

2008to2012_7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kurulum tamamlandıktan sonra sunucu birkaç yeniden başlayacaktır. Bu süreç sisteminize, üzerindeki işlemlere göre değişecektir. Kurulum tamamlandıktan sonra Event Viewer (olay görüntüleyicisi) üzerinden olayları incelemenizde fayda olacaktır.

Bir sonraki makalemde görüşmek üzere.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.