Fatih Teke

Bilgi Teknolojileri

VDH Dosyalarını Taşıdıktan Sonra “Unnamed VM” Probleminin Giderilmesi

Hyper-v’de çalışan sunucuların, VHD dosyalarının taşınması işlemi esnasında dikkat etmeniz gereken en önemli konu dosyaların konfigürasyonlarının tutulduğu XML dosyasının güvenlik ayarlarıdır. VDH dosyalarınızın storage ya da disk değiştirmesi sonrasında sanal sunucularınızı tekrar açtığınızda

“An error occured while attempting to start the selected virtual machine(s)”  hatası vermektedir.

Bu hatanın sebebi Windows üzerinde taşıdığınız ya da kopyaladığınız dosyaların standart olarak alacağı güvenlik yetkileri hedefteki yetkilerdir. Dolayısıyla mevcut VHD dosyalarınızı başka bir depolama alanına taşıdığınızda güvenlik ayarları değişecektir. Aşağıda hatanın resmi bulunmaktadır.

1

 

 

 

 

 

 

 

Bu hatayı giderip sanal sunucularınızı yeniden başlatabilmeniz için sanal sunucunuzuna ait SID numarasındaki yetki ile VHD dosyanızdaki aynı yetkileri vermeni gerekmektedir.

Bu işlem için Command Prompt u yönetici olarak çalıştırıp aşağıdaki komutu çalıştırmanız yeterli olacaktır.

icacls “VDHlokasyonu\vhdismi.vhd” /grant “NT VIRTUAL MACHINE\VM SID”:F

örnek olarak VHD miz D sürücüsünde olsun ve adı da nod32_c.vhd olsun. SID ise 1181AFE5-8B6F-42E7-B6BC-8CD03BC7B6DB olsun. Böylece komutumuz aşağıdaki gibi olacaktır.

icacls “d:\virtual_machines_images\nod32\nod32_c.vhd” /grant “NT VIRTUAL MACHINE\1181AFE5-8B6F-42E7-B6BC-8CD03BC7B6DB”:F

Komutunuz başarılı bir şekilde çalıştıktan sonra aşağıdaki gibi başarılı yanıtını alacaksınız.

2

 

 

 

Komutu başarılı bir şekilde çalıştırdıktan sonra sanal makinenizi açabilirsiniz.

3

 

, , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 × four =

Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.